0850 749 96 99

  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀
  Iridium
 

Geçmişte Iridium

 

Iridium Communications Inc, gerçek anlamda küresel ses ve veri iletişimi sunan tek uydu iletişim şirketidir. Bir teknolojik girişimci ve pazar lideri olan Iridium, geniş ve yetkin iş ortakları ile güvenilir, kesintisiz iletişim hizmetleri sunarak küresel iletişim ihtiyacı olan kuruluşların günlük kritik faaliyetlerini gerçekleştirmelerine olanak sunuyor.
Iridium® 'un, dünyanın alçak yörüngesinde dolaşımdaki - dünyanın en büyük ticari uydu filosu olan - 66 adet çapraz bağlantılı uyduları, tamamen örgülü bir ağ olarak faaliyet göstermektedir.
Iridium® çözümleri, kutup bölgeleri de dahil olmak üzere karada, denizde ve havada, denizcilik, havacılık, ulusal güvenlik, askeri, acil / insani yardım hizmetleri, madencilik, ormancılık, petrol ve gaz, ağır teçhizat, nakliye ve benzeri alanlar için idealdir. Iridium®, ayrıca, ABD Savunma Bakanlığı abonelerinin yanı sıra dünyanın diğer sivil ve resmi kuruluşlarına da hizmet sunmaktadır. Iridium® ürünlerini, çözümlerini ve servislerini servis sağlayıcılar ve katma değerli satıcılar ağı vasıtasıyla kuruluşlara sunmaktadır.
Kilometre Taşları

Proje 1985 yıIında doğdu.
- Mayıs 1997'de ilk beş uydu yörüngeye başarıyla yerleştirildi.
- Kasım 1998'de ticari hizmet başladı.
- Eylül 1999'da Türkiye'de ticari hizmetler başladı.
- Mart 2000'de Iridium LLC iflasını açıkladı.
- Aralık 2000'de Iridium Satellite LLC (ISLLC)'ye satışı gerçekleşti.
- Mart 2001'de ISLLC ticari hizmete başladı.
- Mart 2002'de kar açıkladı.
- Şirketin yeni adı Iridium Communications Inc. Oldu

Iridium® Uydu Filosu  

Dünya'dan yalnızca 476 mil (780 km) uzaklıkta bulunan Iridium'un LEO şebekesinin yakınlığı, GEO uydularından daha geniş, kutuptan kutupa kapsama alanı, daha kısa iletim yolu, daha güçlü sinyaller, daha düşük gecikme ve daha kısa kayıt süresi anlamına geliyor. 66 çapraz bağlı dünya alçak yörüngesindeki (LEO) uydulardan oluşan eşsiz derecede sofistike bir küresel uydu sistemi ile güçlenen Iridium® ağı, okyanuslar hava ve kutup bölgeleri dahil gezegenin tüm yüzeyinde yüksek kaliteli ses ve veri bağlantıları sağlar. İlk 5 Iridium® uydusu 14 Mayıs 1997'de California'da bulunan Vanderberg Hava Üssü'nden uzaya gönderilmiştir. [4] 1999 yılının Haziran ayına kadar Dünya'nın çeşitli yerlerinden Iridium® uyduları gönderilmiştir. Şubat 2002'de ise yörüngeye 5 yedek uydu daha yerleştirilmiştir.

Iridium® Next Uyduları  

Iridium'un "Iridium NEXT" adı verilen yeni jenerasyon uyduları 2017 yılında gönderilmeye başlandı. İlk 10 uydu, 14 Ocak 2017'de California'da bulunan Vandenberg Hava Üssü'nden gönderildi. Yüksek data kapasitesi sunacak olan bu yeni uydu kümesinin gönderiminin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. https://www.iridium.com/network/iridiumnext